Psychologiczne i prawne aspekty oceny pracy nauczyciela

Rodzicielstwo Bliskości

Rodzicielstwo bliskości (ang. Attachment Parenting) to termin utworzony przez amerykańskiego pediatrę Williama Searsa. Określa on filozofię rodzicielską opartą na teorii więzi, która zakłada że dziecko tworzy z opiekunami silną więź emocjonalną, która ma wpływ na całe jego życie. Wbrew panującej obiegowej opinii filozofia ta nie dotyczy tylko okresu niemowlęcego, lecz całego życia, a jej zasady można wprowadzać na każdym jego etapie. Z Rodzicielstwa Bliskości mogą czerpać nie tylko rodzice, ale również nauczyciele, pedagodzy, terapeuci – każdy, kto spotyka się z drugim człowiekiem i chce dbać o relacje.

Kompetencje zdobyte na szkoleniu umożliwią:

• wdrażanie metod pracy wspierających budowanie atmosfery pozwalającej na zaspakajanie potrzeb wszystkich członków społeczności przedszkolnej/żłobkowej (dzieci, rodziców, nauczycieli i personelu technicznego)
  • pogłębienie wzajemnego zrozumienia i usprawnienie współpracy nauczycieli z rodzicami pracę nad budowaniem wspierających relacji z dziećmi rozpoznawanie potrzeb (zgodnie z rozumieniem Porozumienia bez Przemocy) oraz  odróżnianie ich od strategii.

• Rodzicielstwo Bliskości, jego filary oraz mity na ich temat
  • Teoria więzi – co daje nam wiedza na temat przywiązania
  • Emocje – jak sobie z nimi radzić. Jak wspierać dzieci w trudnych chwilach
  • Potrzeby – co łączy ludzi na całym świecie, czyli o naturalnych potrzebach każdego człowieka (wg. Porozumienia bez Przemocy)
  • Komunikacja – co zrobić, by zostać usłyszanym i co zrobić, by usłyszeć.

Adresaci: nauczyciele żłobków i przedszkoli

Termin: 26.05.2018 r., godz. 9.30-13.30

Miejsce realizacji: Szczecin

Cena: 190 zł brutto (obejmuje szkolenie, materiał szkoleniowy, zaświadczenie, serwis kawowy)

Osoba prowadząca: Agnieszka Kołodziejczyk-Królik – pedagog, założycielka firmy Zabawa Rozwija, animatorka czasu wolnego, trenerka Cyrku Zodiak; posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dzieckiem i rodzicem opartej na więzi i relacji; absolwentka szkolenia Rodzicielstwo Bliskości dla Profesjonalistów organizowanego przez Bliskie Miejsce, a prowadzonego przez psycholog Agnieszkę Stein; ukończyła kurs "Improwizuję, czyli audiuję" według teorii uczenia się muzyki prof. Edwina E. Gordona oraz kurs ruchu rozwijającego według Weroniki Sherborne; w pracy z dziećmi wykorzystuje zabawę i ruch do wspierania dzieci w rozwoju i pokonywaniu trudności; propaguje idee Rodzicielstwa Bliskości oraz Porozumienia bez Przemocy.

Zgłoszenia na www.empiria.edu.pl