ZMIANY W KARCIE NAUCZYCIELA
Nowe przepisy i nowe zadania dyrektorów i nauczycieli

Zmiany w przepisach Karty Nauczyciela uchwalone w dniu 27 października 2017 r. wchodzą w życie z dniem 1 września 2018 r., a niektóre już z dniem 1 stycznia 2018 r. Większość z tych zmian ma zasadniczy wpływ na zakres praw i obowiązków nauczycieli i dyrektorów szkół. Wiele spośród nowych regulacji powoduje również konieczność podjęcia określonych działań przez organy prowadzące szkoły.
Niektóre spośród zmian, które wejdą w życie w 2018 r. wpływają na sam status zawodowy nauczyciela – w istotnym zakresie go zmieniając. Można uznać, że jest to jedna z najistotniejszych w ciągu ostatnich lat zmian wpływających na zakres praw i obowiązków nauczycieli, dyrektorów i organów prowadzących szkoły.

Kompetencje zdobyte na szkoleniu umożliwią:

• określenie zakresu i treści zmian w prawach i obowiązkach nauczycieli i dyrektorów szkół;
  • wdrożenie nowych przepisów prawa oświatowego w zakresie stosunku pracy nauczyciela;
  • zmiany przyjętych w szkole i w organie prowadzącym procedur awansu zawodowego nauczycieli i niektórych zasad wynagradzania nauczycieli;
  • wprowadzenie koniecznych zmian w przepisach wewnętrznych obowiązujących
    w szkołach;
  • nakreślenie kierunków koniecznych zmian w przepisach prawa miejscowego (uchwałach rad gmin) dotyczących wynagradzania i czasu pracy nauczycieli.

1. Nowy system oceny pracy nauczyciela.
  • Nowe przepisy określające tryb postępowania dyrektora w zakresie oceny pracy nauczyciela.
  • Likwidacja oceny dorobku zawodowego nauczyciela w toku awansu zawodowego.
  • Kryteria oceny pracy nauczyciela.
  • Obowiązek ustalenia regulaminu oceny pracy nauczyciela określającego wskaźniki tej oceny.
  • Przepisy przejściowe dotyczące oceny pracy nauczyciela.
  1. Zmiany w awansie zawodowym nauczyciela.
  • Wydłużenie ścieżki awansu zawodowego nauczyciela.
  • Obowiązki dyrektora wynikające z nowych przepisów o awansie zawodowym nauczyciela.
  • Możliwości skrócenia ścieżki awansu zawodowego.
  • Przepisy przejściowe w zakresie awansu zawodowego nauczyciela.
  1. Nowe zasady udzielania urlopu dla poratowania zdrowia.
  • Przesłanki, jakie musi spełnić nauczyciel, aby nabyć prawo do urlopu dla poratowania zdrowia.
  • Postępowanie nauczyciela i dyrektora w związku z urlopem dla poratowania zdrowia.
  • Przepisy przejściowe dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia.
  1. Zmiany w przepisach o urlopach nauczycieli.
  • Urlop wypoczynkowy nauczyciela zatrudnionego jednocześnie w placówce feryjnej i nieferyjnej.
  • Wymiar urlopu wypoczynkowego dyrektora i wicedyrektora oraz zasady udzielania urlopu wypoczynkowego dyrektorom szkół.
  • Zasady udzielania nauczycielom urlopu wychowawczego.
  • Nowe reguły udzielania nauczycielom dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem.
  1. Nowe regulacje dotyczące wynagrodzenia nauczycieli i dodatków do wynagrodzenia.
  • Dodatek za wyróżniającą pracę jako nowy składnik wynagrodzenia nauczyciela – warunki nabycia prawa do dodatku i rola dyrektora w tym zakresie.
  • Likwidacja dodatków socjalnych.
  • Obowiązki organów prowadzących w związku ze zmianą w systemie wynagradzania nauczycieli – regulaminy wynagradzania nauczycieli.
  1. Nowe regulacje w przepisach o czasie pracy nauczyciela.
  • Określenie wymiaru pensum dla nauczycieli specjalistów w Karcie Nauczyciela – skutki dla organów prowadzących.
  • Ograniczenie możliwości przydzielania dyrektorom i wicedyrektorom godzin ponadwymiarowych.
  • Wzór obliczania tzw. pensum łączonego.

Adresaci: dyrektorzy, wicedyrektorzy szkół i placówek oświatowych wszystkich typów
Terminy i miejsca realizacji:

• 8 stycznia 2018 r. – Gorzów Wielkopolski
  • 9 stycznia 2018 r. – Poznań
  • 12 lutego 2018 r. – Szczecin
  • 13 lutego 2018 r. – Koszalin
  • 19 lutego 2018 r. – Warszawa

Cena: 290 zł brutto (obejmuje szkolenie, materiał szkoleniowy, zaświadczenie, serwis kawowy)

Osoba prowadząca: Marek Walaszek – prawnik, nauczyciel; specjalizuje się głównie w prawie pracy, prawie oświatowym, prawie cywilnym i rodzinnym; działalność szkoleniową i doradczą prowadzi od 1999 r.; współpracuje z organem prowadzącym i związkiem zawodowym, m.in. w zakresie wykonywania stosunku pracy oraz konstruowania i zmiany aktów prawa wewnątrzzakładowego (regulaminów pracy, wynagradzania); autor licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego i prawa pracy.

Zgłoszenia na: www.empiria.edu.pl