Gry i zabawy w edukacji polonistycznej

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko , co pomyśli głowa” sugerował wieszcz Juliusz Słowacki. Chodzi również o to, by ręka umiała napisać to, co w głowie szumi. Umiejętność czytania ze zrozumieniem, poprawnego ortograficznie pisania i gramatycznego mówienia, to najważniejsze kompetencje edukacji polonistycznej. Aby uczeń mógł być uczestnikiem kultury , korzystać z jej dóbr i czerpać inspiracje do rozwoju powinien posiąść wiedzę i umiejętności językowe.

I żeby tak się stało – lekcje języka polskiego same w sobie powinny być ciekawe i inspirujące, energetyczne i angażujące.
Zapraszamy na warsztat ciekawych lekcji opartych na tym, co nie nudzi ani ucznia, ani nauczyciela! Gry i zabawy w edukacji polonistycznej.

Kompetencje zdobyte na szkoleniu umożliwią:

• Proponowanie uczniom gier i działań, które sprawią, że nie będziecie się nudzić;
  • Aktywizowanie uczniów do twórczości z wykorzystaniem taksonomii Blooma;
  • Skuteczne ćwiczenia cichego czytania ze zrozumieniem;
  • Wykorzystanie zabaw teatralnych, przygotowanie autorskiego spektaklu;
  • Analizowanie popularnych tekstów literatury dziecięcej i wykorzystanie ich do realizowania podstawy programowej.

• Czółko,  Zajączki i inne szaleństwa, pomagające uczyć reguł ortograficznych;
  • Sztuczki i akrobacje podczas nauki części mowy czyli jak oswoić gramatykę polską;
  • Być poetą - haiku, limeryki i lepieje  jako łatwy sposób wyrażania myśli i emocji;
  • Działania reżyserskie, aktorskie i lalkarskie;
  • Czytam i rozumiem - ćwiczenie cichego czytania ze zrozumieniem;
  • „Kram z książkami” czyli  literatura dla dzieci inspirująca do własnej twórczości.