PRACA Z UCZNIEM ZE SPEKTRUM AUTYZMU (ASD) - Szkolenie w Poznaniu

PRACA Z UCZNIEM ZE SPEKTRUM AUTYZMU (ASD)

Autyzm dziecięcy (zespół Kannera),Autyzm wysokofunkcjonujący (HFA),Autyzm atypowy, zespół Aspergera (ZA)

Kompetencje zdobyte na szkoleniu umożliwią:

• rozróżnianie specyficznych zachowań dziecka autystycznego i tego o typowym rozwoju
  • wypracowanie strategii i procedur w przypadku wystąpienia u uczniów zachowań trudnych
  • współtworzenie efektywnego środowiska nauczania włączającego z uwzględnieniem zabezpieczenia działań własnych i szkoły, zgodnie z Rozp. MEN z dnia 9 VII 2017 r.
  • podniesienie komfortu pracy nauczyciela/specjalisty szkolnego
  • efektywne komunikowanie się z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka autystycznego oraz rodzicami pozostałych uczniów w klasie.
  • dokonanie wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia i opracowanie indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego

1. Całościowe zaburzenia rozwoju dziecka. Objawy zaburzeń, reakcje wyuczone w odpowiedzi na działania osób w środowisku.
  2. Czy rodzic może odmówić badania dziecka w poradni i/lub innej placówce specjalistycznej? Praktyczne wskazówki       prawne.
  3. Co może zrobić nauczyciel? Umiejętności interwencyjne w sytuacji trudnej. Bieżąca praca
    z dzieckiem - „recepta” na zespół Aspergera.
  4. Co może zrobić nauczyciel wspomagający/specjalista szkolny? Modelowanie zachowań pożądanych, komunikacja alternatywna. Zorganizowane formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej na terenie szkoły (zajęcia specjalistyczne).
  5. Organizacja edukacji włączającej – przykładowy zakres działań.
  6. Przykłady rozmowy warsztatowej z rodzicem dziecka autystycznego oraz rodzicami pozostałych dzieci w klasie.

Termin i miejsce:       20 lutego 2020 r. - POZNAŃ

Osoba prowadząca: Joanna Stachowiakpedagog, oligofrenopedagog, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej; posiada wieloletnie doświadczenie w pracy
w szkole, specjalista w obszarze pomocy psychologiczno-pedagogicznej na terenie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (organizowanie i udzielanie pomocy pp uczniom, rodzicom i nauczycielom zgodnie z przepisami prawa oświatowego). Podczas autorskich warsztatów i szkoleń zwraca szczególną uwagę na praktyczne aspekty zastosowania poruszanego zagadnienia.