Uczymy ułamków - szkolenie dla nauczycieli matematyki w klasach 4-8

Kształtowanie pojęcia i istoty ułamka. Praktyczne sposoby tłumaczenia działań na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Zabawy i ćwiczenia mające na celu odkrywanie własności ułamków. Wizualizacja pojęć matematycznych. Znaczenie popełnianych przez uczniów błędów matematycznych. Wycieczka w wirtualny świat zakupów – ułamki zwykłe i dziesiętne, procenty, a wraz z nimi podwyżki i obniżki.

Termin i miejsce:

SZCZECIN – 12.11.2019 r.
ŁOBEZ. – 19.11.2019 r.
GORZÓW WLKP. – 23.11.2019 r.

Kompetencje zdobyte na szkoleniu umożliwią:

• przygotowanie ciekawych i angażujących lekcji, które pozwolą uczniom na zrozumienie pojęcia ułamka,
• właściwe dobieranie ćwiczeń praktycznych do samodzielnego odkrywania przez uczniów własności ułamków,
• wprowadzenie zabaw, gier i sytuacji praktycznych podczas których uczniowie będą dokonywali działań na ułamkach,
• przygotowanie listy zasobów i pomysłów przydatnych do wykorzystania podczas zajęć poświęconych tematyce ułamków zwykłych i dziesiętnych,
• obsługę najpopularniejszych bezpłatnych aplikacji wspomagających kształtowanie pojęcia i istoty ułamka.

• Kształtowanie pojęcia i istoty ułamka. Zabawy z geoplanem.
• Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Przyjęcie urodzinowe (zakupy, pieczenie ciastek i pizzy).
• Wizualizacja pojęć matematycznych. Ułamki zwykłe i dziesiętne w zabawie – czy to możliwe?
• Obniżki i podwyżki. Metoda problem-based learning
• Znaczenie najczęstszych problemów matematycznych związanych z ułamkami oraz procentami, obniżkami i podwyżkami - w kontekście ułamków i zadań praktycznych.
• Podstawy obsługi najpopularniejszych bezpłatnych aplikacji, wspomagających kształtowanie pojęcia i istoty ułamka.
• Magiczny kufer pomysłów na ciekawe zabawy, ćwiczenia i gry matematyczne mające na celu odkrywanie własności ułamków.