3 RELACJE W EDUKACJI

Moduły

3.1

Budowanie efektywnego zespołu nauczycieli/rodziców/uczniów
Grupa a zespół. Struktura zespołu. Dynamika i fazy rozwoju. Zasady pracy zespołowej. Zachowania ułatwiające i utrudniające współpracę. Wykorzystanie potencjału zespołu do realizacji celów.

3.2

Jak budować dobrą atmosferę w pracy?
Psychologiczne determinanty stosunków między ludźmi. Konflikt a emocje. Przyczyny konfliktów. Blokady komunikacji interpersonalnej. Narzędzia komunikacji. Radzenie sobie w sytuacjach trudnych na poziomie osobistym i organizacyjnym.

3.3

Asertywność w pracy nauczyciela
Istota asertywności. Konsekwencje zachowań agresywnych i uległych. Asertywna komunikacja w relacjach zawodowych. Użyteczne techniki do stosowania w sytuacjach trudnych i nowych. Przyjmowanie i wyrażanie krytyki. Radzenie sobie z poczuciem winy.

3.4

Motywowanie w pracy zespołowej uczniów/nauczycieli/rodziców
Tworzenie środowiska sprzyjającego rozwojowi zespołu. Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna. Skuteczne metody motywujące zespół.

3.5

Konstruktywna informacja zwrotna
Mechanizmy i zasady informacji zwrotnej. Udzielanie i przyjmowanie informacji zwrotnej – trening umiejętności. Budowanie nowych standardów komunikacji. Komunikacja na linii nauczyciel-nauczyciel, nauczyciel-uczeń, nauczyciel-rodzic.

3.6

Praca z trudną klasą
Etykietowanie – warto czy nie? Jakie narzędzia są przydatne do pracy z "trudną klasą"? Diagnozowanie, określanie zasobów wewnętrznych i zewnętrznych, wyznaczanie celów w pracy z klasą.

3.7

Zgrana klasa – gry i zabawy budujące pozytywne relacje w zespole klasowym
Warsztat gier, ćwiczeń i zadań rozwijających umiejętności współpracy, budujących poczucie własnej wartości, rozwijających kompetencje społeczne. Rola wychowawcy w budowaniu się zespołu klasowego – jakie role można przyjąć podczas zabaw z uczniami. Wychowawca przywódcą dla zespołu klasowego.

3.8

Kreatywne rozwiązywanie konfliktów
Mechanika powstawania konfliktów i punkty ich przełamywania. Komunikacja w konflikcie. Poszukiwanie kreatywnych rozwiązań w sytuacji konfliktowej.

3.9

Gry i zabawy interpersonalne
Warsztat gier i zabaw rozwijających integrację i współpracę, wzmacniających samoocenę, kształtujących umiejętności społeczne oraz pokazujących, jak nauczyć szacunku do samych siebie.

Analiza transakcyjna w pracy nauczyciela
Czym jest analiza transakcyjna i czemu służy. Znaki rozpoznawania w języku analizy transakcji. Typy transakcji. Trójkąt dramaturgiczny. Motory napędowe.

Trudny rozmówca
Typologia "trudnych rozmówców". Jak dotrzeć do istoty problemu – narzędzia aktywnego słuchania. Minimalizowanie barier – techniki nawiązywania dobrego kontaktu. Radzenie sobie z agresją, manipulacją i wywieraną presją.

Mediacja w szkole
Zasady i etapy mediacji. Techniki na impas. Podstawowe umiejętności komunikacyjne mediatora. Przeprowadzenie mediacji w sytuacji szkolnej – warsztaty.

Nauczyciel i rodzice. Budowanie wzajemnych relacji
Rozpoznawanie oczekiwań i możliwości. Bariery komunikacyjne pomiędzy rodzicami i nauczycielami – jak przekazywać rodzicom informacje o ich dzieciach. Sposoby na współpracę z rodzicami, czyli jak poradzić sobie z różnymi formami niechęci i oporu.

Profesjonalne zebrania z rodzicami
Zasady organizacji efektywnych zebrań. Komunikacja werbalna i niewerbalna podczas zebrań z rodzicami. Sytuacje trudne podczas spotkań z rodzicami.

Współpraca z roszczeniowym rodzicem
Zasady efektywnej komunikacji i współpracy w relacjach z rodzicami. Prowadzenie rozmów indywidualnych w sytuacji trudności wychowawczych. Prowadzenie spotkań z rodzicami. Autorytet nauczyciela w relacjach z rodzicami. Zagrożenia wizerunku nauczyciela w relacjach z rodzicami.

Zasady, które dają wolność, czyli jak utrzymać dyscyplinę w klasie
Przyczyny braku dyscypliny na lekcji. Zachowania nauczyciela wspierające ład i dyscyplinę w klasie. Znaczenie psychologiczne zasad w życiu dziecka. Kreowanie zasad w klasie. Praca nauczyciela z niepożądanymi zachowaniami w klasie oparta na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej – podstawowe techniki.

Metoda dialogu motywującego w szkole
Dialog Motywujący – definicja, założenia. Narzędzia/metody DM – pytania otwarte, odzwierciedlenia, wzmocnienia, klaryfikacje, parafrazy, praca z ambiwalencją. Fazy zmiany. Język zmiany i język podtrzymania. Plan zmiany. Praca z wartościami.

Gdy uczeń łamie granice – działania profilaktyczne i interwencyjne nauczyciela
Przyczyny braku dyscypliny na lekcji. Zachowania nauczyciela wspierające ład i dyscyplinę w klasie. Znaczenie psychologiczne zasad i reguł w klasie. Kreowanie zasad i reguł w klasie. Praca nauczyciela z niepożądanymi zachowaniami w klasie.

Wygaszanie sytuacji trudnych wychowawczo
Wartości w pracy nauczyciela jako podstawa jego oddziaływań. Przyczyny nieprawidłowości w zachowaniu uczniów. Umiejętne radzenie sobie z emocjami swoimi i uczniów. Wygaszanie i wzmacnianie zachowań. Umiejętne chwalenie jako profilaktyka sytuacji trudnych wychowawczo.

Jak zapanować nad "trudną klasą" i utrzymać w niej dyscyplinę?
Nieświadomie prowokowanie trudnych zachowań uczniów. Kontrakt z klasą, który działa. Reguły, zasady i procedury. Wyciąganie konsekwencji a trenowanie zachowań. Postawa proaktywna i reagowanie na bieżąco. Panowanie nad klasą.

Atrakcyjne lekcje wychowawcze
Jak poznać potrzeby swoich uczniów? Klasowy program lekcji wychowawczych. Aktywne metody pracy na lekcjach wychowawczych. Jak napisać scenariusz lekcji, które zostają w pamięci?

Bezczelność, wulgarność, przemoc
Rozpoznawanie celowości zachowań wulgarnych, bezczelnych, przemocowych. Skuteczne reagowanie na takie zachowania. Współpraca nauczycieli na rzecz blokowania takich zachowań. Współpraca z rodzicami.

Interwencje kryzysowe w okresie dorastania
Charakterystyka młodzieńczych kryzysów rozwojowych. Norma i patologia zachowań młodzieńczych. Metody postępowania wobec osoby w kryzysie. Dynamika sytuacji kryzysowej.